ترموکوپل تیپ k

ترموکوپل تیپ k

برای اندازگیری و کنترل دمای کوره،منبع و یا محیط نیازمند ابزاری هستیم تا دمای نقطه مورد نظر را تبدیل به ولتاژ،مقاومت اهمی و یا آمپر نماید تا بتوان با سیستم مدار برقی دما را مشاهده و کنترل نمود.یکی از ابزاری که دما را تبدیل به ولتاژ می کند ترموکوپل می نامند.پرطرفدارترین و پر مصرف ترین نوع در انواع ترموکوپل را میتوان ترموکوپل تیپ k دانست.زیرا این نوع سنسور دما دارای محدوده دما بالا،قیمت ارزان و عمر طولانی می باشد.ترموکوپل تیپ k را در مدلهای سیمی،کلگی دار و فلنچ دار می سازند.

ترموکوپل سیمی

این نوع ترموکوپل از دو رشته سیم در یک روکش شیلد و یا سیلیکونی ساخته می شود و بیشترین سهم بازار را به عهده دارد و با سری های متنوعی بسته به نیاز مصرف کننده تولید می شود.

ترموکوپل کلگی دار

در این مدل که بیشتر مصرف صنعتی تری نسبت به نوع ترموکوپل سیمی دارد و دارای روکش معمولا استیل و یا سرامیکی می باشد و در انتهای آن یک کلگی که در داخل آن یک ترمینال سرامیکی می باشد و بیشترین مصرف آن در اندازگیری دمای کوره ها می باشد

ترموکوپل فلنچ دار

این نوع از ترموکوپل شبیه به ترموکوپل کلگی دار می باشد با این تفاوت که در وسط آن یک فلنچ اضافه شده است و برای منبع هایی که دارای فشار بار زیاد می باشد استفاده می شود.

محدوده دمایی ترموکوپل

جهت انتخاب نوع درست ترموکوپل برای مصرف باید در ابتدا به محدوده دمایی ترموکوپل دقت کرد.ترموکوپل تیپ k دارای محدوده دمایی 180- تا 1300+ درجه سانتیگراد می باشد که جزوء بازترین محدوده دمایی در بین خانواده ترموکوپل ها می باشد

استاندارد ترموکوپل

ترموکوپل همانند دیگر سنسورهای دمایی دارای استاندارد کلاس A و B می باشد که ترموکوپل کلاس A دارای تلورانس دمایی(ضریب خطای دمایی) کمتری نسبت به کلاس B می باشد.

نحوه سفارش ترموکوپل

گروه صنعتی پارس صنایع تولید کننده ترموکوپل در انواع سیمی،کلگی دار،فلنچ دار،ضد سایش،ضد اسید،استیل،سرامیکی،اینکونل،فلکسیبل و ... می باشد.برای سفارش ترموکوپل در ابتدا باید مدل و یا تیپ ترموکوپل را نسبت به محدوده دمایی مورد نیاز انتخاب کرد و بعد از آن محل قرار گیری ترموکوپل را بررسی کرد تا طول غلاف و رزوه آن مشخص شود و بعد از آن اگر قرار است ترموکوپل نوع سیمی را استفاده کنیم باید فاصله ترموکوپل تا کنترلر را اندازه گرفته تا در هنگام سفارش ترموکوپل طول سیم آن مشخص باشد.(مثلا اگر فاصله ترموکوپل تا کنترلر 3متر باشد باید ترموکوپل با طول سیم 3 متری سفارش داد)معمولا ترموکوپل ها با طول سیم 2متر موجود می باشد.

خواندن دمای ترموکوپل

برای اینکه دمای ترموکوپل را بتوان خواند،نیازمند ابزاری از قبیل ترموستات،PLC،کارت DAQ و ... می باشیم.ترموکوپل ها در دونوع ساده و ترانسمیتر دار مورد مصرف قرار میگیرد.نوع ساده که بصورت مستقیم به ترموستات و یا PLC نصب می شود و در نوع ترانسمیتردار ترموکوپل را با یک ترانسمیتر تجهیز می کنند که بوسیله آن خروجی 4تا20میلی آمپر و یا صفر تا 10 ولت می گیرند.

لیست قیمت ترموکوپل

جهت دریافت قیمت ترموکوپل روی واژه آن کلیک کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه روی مقاله کلیک نمائید.


دیگر محصولات عرضه شده در گروه صنعتی پارس صنایع

تابلو برق صنعتی

سینی کابل گالوانیزه

ترموکوپل

لول سوئیچ

سنسورPT100

المنت