ترموکوپل چیست

ترموکوپل چیست

ترموکوپل ابزاریست جهت تشخیص دمای محیط و یا سطح اشیاء.پرمصرف ترین سنسور دمایی را می توان ترموکوپل در نظر گرفت زیرا ترموکوپل قدیمی ترین در انواع سنسور های دمایی می باشد و می توان ترموکوپل را بوسیله کوپل کردن دو فلز غیر همنام تولید کرد و این روش نسبت به تولید دیگر سنسور های دمایی بسیار راحت تر،سریع تر و مقرون به صرفه تر می باشد.عمر ترموکوپل از تمام سنسور های دمایی دیگر بیشتر بوده و دیرتر می سوزد.رنج دمای کارکرد ترموکوپل ها از200-درجه سانتیگراد تا 1700+ درجه سانتیگراد می باشد می باشد.ترموکوپل دارای تنوع گوناگون در نوع آلیاژ فلز تولید شده آن می باشد.

نکات قابل توجه در انتخاب نوع ترموکوپل که باید به آن توجه شود عبارتند از:تیپ ترموکوپل،رنج دمایی کاری،جنس روکش(غلاف)ترموکوپل،طول ترموکوپل،کلاس دقت ترموکوپل

انواع ترموکوپل عبارتند از:

ترموکوپل تیپ K

ساده ترین و رایج ترین و ارزان ترین نوع و تیپ ترموکوپل ها را می توان ترموکوپل نوع K دانست.ترموکوپل تیپ K از دو جنس نیکل کروم و نیکل آلومل ساخته می شود که به وسیله کوپل شدن این دو فلز غیر همنام به هم و جوش خوردن به وسیله دستگاه جوش آرگون تولید می شود و دارای رنج دمایی 200- درجه سانتیگراد تا 1350+درجه سانتیگراد می باشد.ترموکوپل نوع K به دلیل استفاده از آلیاژ مس دارای مقاومت درمقابل اکسیداسیون می باشد به همین دلیل در کوره هایی که احتمال اکسید شدن ترموکوپل وجود دارد از ترموکوپل نوعK استفاده می شود.

ترموکوپل تیپ J

ترموکوپل نوع J را می توان دومین نوع ترموکوپل پرمصرف بعد از نوع K دانست و علت آن ارزان بودن آن است.ترموکوپل تیپJ دارای رنج دمایی 180- درجه تا 750+ درجه سانتیگراد می باشد و از دوفلز غیر همنام آهن و مس تشکیل می شود.از ترموکوپل نوعJ به دلیل ساخته شدن از فلز آهن و احتمال اکسید شدن سریع آن در محیط هایی که احتمال اکسیداسیون است استفاده نمیشود.

ترموکوپل تیپ N

ترموکوپل نوع N از دوفلز آلیاژی نیکروسیل و نیسیل ساخته می شود و دارای رنج دمایی 270- تا 1300+ درجه سانتیگراد می باشد و دارای مقاومت دمایی بالایی می باشد.

ترموکوپل تیپ T

ترموکوپل نوع T از دوفلز مس و آلیاژ کنستانتان ساخته می شود و محدود دمایی 250-تا400+ درجه سانتیگراد می باشد.ترموکوپل تیپT به دلیل ساخته شدن از آلیاژ فلز مس دارای مقاومت خوبی در برابر رطوبت و اکسید شدن دارد و به دلیل رنج دمایی پایین و خطای کمتر در دماهای پایین باعث شده در صنعت مصرف بسیاری پیدا کند.ترموکوپل نوعT را می توان عضو خانواده ترموکوپل های ارزان قیمت دانست.

ترموکوپل تیپ E

این ترموکوپل از دو آلیاژ کرومل و کنستانتان ساخته شده است و دارای رنج دمایی 40-تا 900+ درجه سانتیگراد می باشد.ترموکوپل نوع E دارای حساسیت بسیار در میان ترموکوپل ها را دارا می باشد و این عامل باعث شده در محیط هایی که سنسور بدون محافظ  و روکش است به دلیل رسیدن سریعتر به دمای محیط از این نوع ترموکوپل استفاده شود.

ترموکوپل تیپ B،R،S

این 3نوع ترموکوپل از آلیاژ رودیوم و پلاتین ساخته می شود و دارای رنج دمایی 0 تا 1750+ درجه سانتیگراد می باشد.این نوع ترموکوپل ها از گران قیمت ترین ترموکوپل ها می باشند و دارای دقت بسیار بالا در دماهای بالا می باشند.

جهت دریافت لیست قیمت ترموکوپل روی همین واژه کلیک کنید.

گروه صنعتی پارس صنایع تولید کننده انواع ترموکوپل در مدلهای ترموکوپل سیمی،ترموکوپل کلگی دار،ترموکوپل فلنچ دار و ... می باشد.

جدول ترموکوپل

دیگر محصولات عرضه شده در گروه صنعتی پارس صنایع

تابلو برق

سینی کابل

ترموکوپل

سنسورPT100

لول سوئیچ

المنت